Loading...

وبلاگ

خرید خانه قولنامه ای

خانه قولنامه ای بخریم یا نه ؟

خانه قولنامه ای بخریم یا نه ؟

در همه شهرهای ایران ملک هایی وجود دارند که سند ندارند و اصطلاحا به آن ها املاک قولنامه ای یا نسقی میگویند . خرید اینگونه املاک با توجه به امتیازات و مشکلاتی که داره یکی از چالشی ترین سوال ها در زمان خرید ملک هستش .

خرید خانه
خرید خانه

 

 ملک قولنامه ای چیست ؟ 

ملک قولنامه ای به ملکی گفته میشه که به علت نداشتن سند ، فقط از طریق نوشتن مبایعه نامه( قولنامه )خرید و فروش میشن .یعنی در این نوع از معاملات ، مرحله انتقال سند به نام خریدار انجام میشه .

 

امضای سند
امضای سند

 

از نظر قانونی اعتبار داره ؟ 

از منظر حقوقی و در قانون منعی برای خرید و فروش ملک های قولنامه ای وجود ندارد .بطور کلی قولنامه ، یک سند عادی به حساب میاد و اعتبار داره و میشه در دادگاه بهش استناد کرد اما به هر حال اعتبارشون نسبت به اسناد رسمی کمتره .

وجه التزام در قولنامه

 

مشکلش چیه ؟

در ابتدا باید گفت بی دقتی در انجام هر معامله ای میتونه مشکل ایجاد کنه . در خرید قولنامه ای ملک ، به علت نداشتن سند و احراز هویت ، ممکنه دو مشکل پیش بیاد .

1 : فروشنده مالک واقعی نباشه 2: مالک ملک رو به چند نفر بفروشه .

 

مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشین اینه که :

ملک های قولنامه ای به دو صورت معامله میشن :

1: ملکی که سند نداره و فقط شامل بنچاق هستش.

2: ملک حاصل تفکیک یک زمین مادر سند داره ، اما قطعات تفکیک شده سند ندارن .

 

راه حل ها :

خب حالا در صورتی که قصد دارید ملک قولنامه ای خریداری کنید ، باید حتما پیگیر سلسله قولنامه های ملک باشید و اطلاعات تمامی خریدارای قبلی رو داشته باشید تا به سند مادر ملک یعنی بنچاق ملک برسین . در واقع شما تنها با داشتن این اطلاعات میتونین به خرید خودتون اعتبار بدین .

راه حل دیگه گرفتن کد رهگیری املاک هستش تا این ملک رو تنها با کد پستی و اطلاعات طرفین به یک معامله محدود میکنه و اجازه نمیده ملک چندباره معامله بشه .

خرید خانه

 

ارزش ها :

پایین بودن قیمت ملک قولنامه ای نسبت به ملک های سند دار ارزشمندترین دلیل خرید اینگونه ملک هستش. همچنین میشه برای سند گرفتن این ملک ها هم اقدام کرد. یعنی میشه ملک قولنامه ای رو با قیمت پایین تر خریداری کنید و بعد از طی کردن پروسه های شهرداری و پرداخت عوارض ، سند دریافت کنید و ارزش ملکتون بیشتر بشه .

قولنامه

 

برای سند گرفتن به بنچاق مادر و در صورت آپارتمانی بودن به رضایت همه اعضای آپارتمان نیاز دارین جدا از این موارد اینگونه املاک بدون پروانه ساخته میشن و باید در نظر بگیرین که تا حد امکان سازنده خلافی ها و عوارض رو پرداخت کرده باشه تا برای سند گرفتن شما مشکلی پیش نیاد. حداقل زمان لازم برای صدور سند تفکیکی هم حدود 6 ماه هستش و نیاز به پیگیری داره .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *