Loading...

وبلاگ

کارگزاری املاک پارثاوا

مهم ترین اصطلاحات حقوقی املاک که هر متخصصی باید بداند

اصطلاحات حقوقی در حوزه املاک یکی از مباحث پیچیده و مهم برای متخصصین املاک است. قراردادهای ملکی از قرارداهای مهم زندگی هر شخصیست. در قراردادهای حرفه ای اشخاص همیشه شخصی را به عنوان وکیل همراه خود دارند. در بسیاری از قراردادها نیز حضور وکیل الزامی نیست و تنها لازم است شخص کمی در این مورد مطالعه داشته باشد.

خرید و فروش ملک

اصطلاحات مهم حقوقی ملکی

مال منقول و غیر منقول

اموالی که ارزش مادی دارد و قابل جابجایی باشد را اموال منقول می گویند. اموالی که غیر قابل جابجایی باشد مانند ملک را اموال غیر منقول می گویند. در اموال غیر منقول معمولا جابجایی غیر ممکن است و اگر جابجایی ممکن شود باعث آسیب جدی به مال می شود.

عین و منفعت

مالی که به تنهایی دارای ارزشی مستقل است را عین و چیزی که وابسته به عین است را منفعت می گویند. برای مثال شخصی خانه ای می خرد و در آن ساکن می شود. به خود خانه که ارزشی مستقل دارد عین و به سکونت فرد در خانه منفعت می گویند.

عرصه و عیان

منظور از عرصه در قراردادهای ملکی زمین یا بستر است. منظور از عیان نیز عملیست که روی زمین انجام می شود. برای مثال شخصی واحد آپارتمانی را خریداری می کند، متراژی که از ساخت خریداری می کند عیان و سهمی که از زمین آپارتمان میبرد را عیان می گویند.

حق عینی

به عبارتی همان مالکیت بر هر چیزیست. یا به تعریفی دیگر رابطه ای که به دلیل مالکیت بر چیزی بین شخص و آن مورد پیش می آید.

اعراض

اعراض یعنی حق عینی یا همان مالکیت را از بین بردن یا اسقاط کردن.

عقد بیع املاک

عقد به معنی قراردادیست که بین ۲ نفر یا بیشتر بسته می شود. بیع به مورد معامله می گویند که در اینجا ملک است. عقد بیع املاک زمانیست که مبلغی معین برای خرید ملکی پرداخت شود و قراردادی بین طرفین نوشته شود.

بیع، بایع و مبیع

همانطور که گفته شد بیع به مورد معامله می گویند. منظور از بایع مالک یا همان فروشنده و منظور از مبیع خریدار است.

عوض

در واقع همان معاوضه است. برای مثال برای خرید ملکی به جای پرداخت پول، اتومبیلی به همان ارزش یا ملکی دیگر در جایی دیگر را به نام مالک میزنید. به این کار معاوضه می گویند و به چیزی که به جای پول به مالک داده میشود عوض می گویند.

ثمن

به پولی که بابت خرید مورد معامله پرداخت می شود ثمن معامله می گویند.

اجاره

زمانی که در مقابل دریافت مبلغی مشخص شده منافع استفاده از ملک به شخص دیگری واگذار می شود.

خیارات

خیار از ریشه اختیار است و کلمله خیار یا خیارات در قراردادها به معنی اختیار فسخ قرارداد است. خیارات انواع مختلفی دارد مانند خیار غبن، خیار ثمن و … در قراردادها باید به جمله اسقاط کافه خیارات توجه کرد. در صورتی که از این جمله استفاده شده باشد یعنی طرفین هرگز اجازه فسخ قرارداد را ندارند.

اقاله

زمانی که طرفین قرارداد به تصمیم مشترکی برای فسخ قرارداد میرسند اقاله می گویند.

پایان کار

به گواهی اتمام ساخت و ساز یک ساختمان که توسط شهرداری صادر می شود پایان کار می گویند. ساختمان ها تنها در صورت داشتن پایان کار می توانند برای سند اقدام کنند.

تفکیک ملک

زمانی که ملکی را به قطعات کوچکتر تقسیم می کنند اصطلاح تفکیک را استفاده می کنند. برای مثال شخصی آپارتمانی می سازد برای اینکه برای هر واحد به صورت جداگانه سند بگیرد باید سند اصلی را تفکیک کند.

مشجر

زمینی که در آن درخت کاشته شده باشد مشجر گفته می شود. مشجر در واقع همان باغ است.

ملک جاری

این نوع از املاک سابقه ای در دفتر اسناد رسمی ندارند. یعنی به صورت رسمی به ثبت نشده اند.

ملک ثبت شده

املاک ثبت شده به این معنیست که قبلا در دفتر اسناد رسمی به ثبت رسیده اند.

ملک مجهول المالک 

به املاکی می گویند که در دفتر توزیع اظهارنامه به نام شخصی ثبت شده و برای آن آگهی مقدماتی نیز داده شده، اما مالک در زمان ۶۰ روزه آگهی یا بعد از آن برای پیگیری انجام نداده است.

ملک موروثی

زمانی که شخصی فوت می کند دارایی آن به وارثین می رسد. املاکی که به این صورت مالکیت آن از شخصی به شخص دیگری انتقال پیدا می کند ملک موروثی گفته می شود.

ملک بازداشتی

ملک بازداشتی به ملکی می گویند که به دلایل مختلفی توسط مراجع قضایی توقیف شده باشد. این املاک را در صورت رفع دلیل توقیف می توان از بازداشت خارج کرد.

ملک مشاع

به ملکی که بیش از یک صاحب داشته باشد و افراد در ذره ذره ملک با یکدیگر شریک باشند گفته می شود.

تصرف عدوانی

زمانی که بدون اجازه و رضایت مالک، ملک یا مالی را از او بگیرند اصطلاحا می گویند تصرف عدوانی انجام شده. برای مثال شخصی بدون اجازه مالک در خانه او ساکن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *