Loading...

وبلاگ

مراحل سند زدن ملک چگونه است؟

سند زدن خونه چه مراحلی داره؟!

از مهمترین مسائل در خرید و فروش ملک سند زدن است و لازم است که تمامی جزئیات آن به دقت رعایت شود.
برای سند‌زدن خونه باید بعد از انجام توافق و نوشتن قولنامه در بنگاه مدت زمانی رو برای آماده کردن مدارک و پرداخت عوارض شهرداری و مالیات در نظر میگیرن تا در روز انتقال سند در دفترخانه همه مدارک کامل باشه.

حالا این سند زدن چه مراحلی دارد و از کجا باید شروع کرد ؟

 • مرحله اول : قرارداد در بنگاه املاک

  در این مرحله در بنگاه املاک بین خریدارو فروشنده قولنامه نوشته میشود . اگر شروطی برای قولنامه در نظر گرفته باشند باید در همین جلسه مطرح کنند و آن را ثبت کنند تا اعتبار قانونی پیدا کند، از نقاشی خانه گرفته تا زمان تحویل ملک یا رفتن به دفتر خانه
  خیلی مهمه که به درستی و کامل بودن این مراحل دقت داشته باشین تا مشکلی براتون پیش نیاد
  بنظر شما مراحل انتقال سند چجوربه و مشکلی درش میبینین آیا؟
  در مبایعه نامه مهلت 30 تا 40 روزه برای خریدار و فروشنده در نظر گرفته میشود تا روند قانونی نقل و انتقال سند را تکمیل کنند.

 • مرحله دوم : استعلام از سند

  با مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی و استعلام سند مشخص میشود که در گرو بانک یا وثیقه ارگان خاصی هست یا خیر ؟
  مشکل خاصی دارد یا خیر ؟
  اگر مشکلی وجود داشته باشد ممکن است این مرحله تا دو هفته طول بکشد . در غیر این صورت استعلام در یک تا سه روز انجام میشود.

 • مرحله سوم :
  عوارض و مالیات حالا نوبت تصویه حساب شهرداری درباره عوارض ملک و تصویه حساب اداره دارایی و مالیات است . در این مرحله باید فروشنده به شهرداری مراجعه کند و عوارض نوسازی ، پسماند فروش املاک را بپردازد.هزینه این کار به صورت قانونی به عهده فروشنده هست.در شهرداری میتوانید ظرف دو تا سه ساعت کار تسویه عوارض تان را انجام دهید . کار تسویه با اداره دارایی سه روز زمان میبرد. در روز اول باید مدارک مورد نظر را به اداره ی مالیات تحویل دهید . در روز دوم مبلغ مالیات برای شما مشخص میشود و باید آن را پرداخت کنید. در روز سوم هم برگه تسویه مالیات صادر میشود که باید آ را به دفتر خانه ببرید.
 • مرحله چهارم : پایان ماراتن
  و در مرحله ی آخر در بنچاق جدید ، برگه ی رسمی و رمزدار برای ثبت رسمی اسناد، سند ملک به خریدار انتقال پیدا میکند . پس از درج مشخصات شما به عنوان مالک جدید و گرفتن تمام صورت حساب های تسویه شده ، دفتر خانه مهلت یک روزه برای ثبت بنچاق تعین میکند و در نهایت با پرداخت هزینه ثبت و چند امضای دفتری که معمولا دو طرف پرداخت میکنند رسما مراحل انتقال سند به پایان میرسد.


بنظر شما مراحل انتقال سند چجوربه و چه مسائل مهمی داره؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *