Loading...

وبلاگ

۵ ویژگی سبک دکوراسیون مینیمال

طراحان بزرگ سبک مینیمالیستی علاقه زیادی به فضاهای باز، ساده و پاکیزه دارند. این طراحان از مهم‌ترین عناصر ممکن برای رسیدن به مقصود خود استفاده می‌کنند. طراحان سبک مینیمالیستی معتقدند هر آن چیزی را که در طراحی دکوراسیون ذاخلی کاربردی ندارد، قطعاً باید کنار گذاشته شود. مهم‌ترین مسئله چیدمان عناصر اصلی و ضروری است تا با این حرکت بتوان از حداکثر فضا استفاده نمود. در این سبک عبارت‌هایی مانند ساده گرایی و حداقل گرایی بسیار به کار برده می‌شود. در واقع طرفداران سبک مینیمالیستی افرادی هستند که با مصرف گرایی و تجمل گرایی در مبارزه هستند. با ما در وب سایت کارگزاری املاک پارثاوا همراه باشید تا ۵ ویژگی سبک دکوراسیون مینیمال در طراحی دکواسیون داخلی را با شما در میان بگذاریم.

تاریخچه مینیمالیست

تاریخچه مینیمالیست به قرن بیستم برمی گردد. مینیمالیست تنها در معماری  کاربرد ندارد؛ در واقع مینیمالیسم یک جنبش هنری است که در تمام زمینه‌های هنری و طراحی می‌تواند کاربرد داشته باشد. اصطلاح مینیمالیسم در ۱۹۶۵ میلادی توسط ریچارد وولهایم مطرح شد و کم کم این اصطلاح همه گیر شد. اما شاید سبک مینیمالیست در چگونگی زندگی کردن و معنای زندگی مفهوم بسیار پر کاربردتری داشته باشد.

همه چیز در گذر زمان دچار تغییر می‌شود و سبک مینیمالیسم نیز از این موضوع مستثنی نبوده و شاید طراحی دکوراسیون به سبک مینیمالیسم از مفهوم اصلی خود امروزه بسیار دور شده باشد؛ اما به عنوان یک سبک مدرن در دنیای امروزی طرفداران بسیار زیادی دارد. مینیمالیسم در طراحی بسیاری از محصولات کاربرد فراوانی دارد یکی از شرکتهایی که از طراحی‌های مینیمال برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند شرکت اپل است. شرکتی که در طراحی محصولات خود دو مفهوم سادگی و کارآمدی را بسیار مورد توجه قرار می‌دهد.

ویژگی‌های دکوراسیون مینیمال در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

سادگی

خانه‌هایی که بر اساس مینیمالیست طراحی می‌شوند، سه ویژگی سادگی، بی آلایشی و کارآمدی را می‌توان در آنها به وضوح دید. طراحان تمام تلاش خود را می‌کنند تا از فضای موجود را بسیار مناسب استفاده کنند و به هیچ عنوان آن را هدر ندهد. هر آن چیزی که در طراحی مینیمالیست استفاده می‌شود بر اساس نیازی است که در ساکنان آن خانه وجود دارد. دیوارهای داخلی محدود، اشکال ساده، مکان‌های ذخیره سازی عموماً به صورت مخفی در این نوع از خانه‌ها کاملاً برجسته است.

طراحان مینیمالیسم، برای هر موردی که طراحی می‌کنند باید یک دلیل بسیار خوبی وجود داشته باشد. درب‌ها و پنجره‌هایی که در طراحی‌های مینیمالیست وجود دارد، بسیار ساده طراحی می‌شود. سادگی و کارایی در تمام فضای یک خانه مینیمالیستی وجود دارد.

رنگ

در خانه‌هایی که به سبک مینیمالیسم طراحی شده‌اند دیوارها، عموماً ساده و در رنگهای روشن دیده می‌شوند. پر استفاده ترین رنگ در این سبک رنگ سفید است؛ زیرا رنگ سفید و رنگهای روشن باعث می‌شود که فضا باز تر به نظر برسد. همچنین رنگ سفید باعث القای حس پاکیزگی به مخاطب‌ها می‌شود.

رنگ‌ها به شکلی در طراحی دکوراسیون داخلی این سبک استفاده می‌شود که حس سادگی را القا کنند. بنابراین رنگارنگی در این سبک چندان جایی ندارد.

 نور

همان طور که گفتیم خانه‌هایی که به سبک مینیمالیسم طراحی می‌شود، خانه‌هایی است که کارایی بسیار بالایی دارد. یکی از مواردی که به کارآیی یک خانه بسیار کمک می‌کند استفاده از نور طبیعی خورشید است. برای همین مورد است که در خانه‌های مینیمالیستی پنجره‌های بزرگ و یا پنل های خورشیدی بزرگ بسیار استفاده می‌شود. که هم از نور طبیعی خورشید بهترین استفاده ممکن شود و همین طور از گرمایش درجهت تولید برق و یا گرم کردن خانه استفاده شود. محافظت از محیط زیست از دیگر مواردی است که در طراحی مینیمالیستی به آن توجه ویژه‌ای می‌شود.

 جزئیات کوچک

زمانی که در یک خانه که به سبک مینیمالیستی طراحی شده است قدم بر می‌دارید. یکی از مواردی که کاملاً در آن قابل مشهود است لوازم تزیینی است که در آن استفاده شده است. قطعاً شما لوازم تزیینی زیاد و یا تجملی را در یک خانه مینیمالیستی مشاهده نخواهید کرد. معمولاً یک گلدان یا یکی یا دو تابلو تنها تزییناتی است که در خانه‌های این سبکی وجود دارد. نوعی خلوت بودن در تمام فضا کاملاً قابل حس است و این خالی بودن فضا حس آرامش و رهایی به شما می‌دهد.

یک مثال جالب

یکی از طراحان دکوراسیون داخلی مثال جالبی و متفاوتی از سبک مینیمالیسم و سایر سبک‌های شلوغ آورده بود. گفت تصور کنید در یکی از کوچه‌های تنگ قدیمی یا خیابان تنگی که پر از مغازه و ماشین است، در حال قدم زدن هستید. همچنین تصور کنید در خیابانی هستید که دو طرف خانه‌های مسکونی وجود دارد و یک فضای کاملاً باز روبه روی شما وجود دارد. آسمان به راحتی برای شما قابل دید است. تفاوت حس آزادی و آرامشی که این فضا به شما می‌دهد به مراتب و از کوچه‌های تنگ بیشتر خواهد بود.

از آنجایی که در این سبک از طراحی از لوازم تزیینی ناکارآمد اجتناب می‌شود. دو مزیت بسیار جالبی را این موضوع ایجاد می‌کند. نخست که لوازم تزئینی و لوکس بسیار گران هستند. بنابراین طراحی سبک مینیمالیست بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. دومین مورد مربوط به تمیزی و نگهداری از این خانه‌هاست. از آن جایی که لوازم تزئینی و سایر لوازم بسیار محدود و کاربردی هستند، تمیز کردن و نگهداری به مراتب آسان‌تر خواه بود.

 مبلمان

یکی از مهمترین موارد در طراحی دکوراسیون داخلی خانه مربوط به مبلمان است مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مینیمالیستی اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد مهمترین اصل در انتخاب مبل توجه به کارآمدی و کارایی مبل دارد. به عبارتی تا زمانی که دلیل کاملاً موجهی برای خرید یک مبل وجود نداشته باشد. برای یک خانه مینیمالیستی مبلی تهیه نمی‌شود

در هنگام خرید مبل به موارد زیادی در فضا توجه می‌شود مواردی چون رنگ، نور و غیره در انتخاب نوع مبل تأثیر بسیار زیادی دارد.

پرکاربردترین مبل مینیمالیستی مبل‌های مکعبی و گوشه دار است. البته امروزه مبهای بسیار زیادی در سبک‌های مینیمالیست طراحی می‌شود. مبلهایی که بسیار راحت، بسیار ساده و بسیار زیبا طراحی می‌شوند، همین طور فضای بسیار محدودی را اشغال می‌کند.

(کارگزاری املاک پارثاوا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *