Loading...

وبلاگ

انتخاب خانه

انتخاب خانه ایده آل

انتخاب خانه ایده آل

یک انتخاب مناسب و رعایت قواعد خرید خانه می‌تواند باعث رضایت و آسایش خاطر بلند مدت شما شود و نادیده گرفتن این نکات هنگام بازدید ساختمان می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان شما را پشیمان کند. در ادامه بعضی از نکاتی که هنگام بازدید از ملک جهت خرید باید رعایت شود را با هم مرور می‌کنیم.

انتخاب هوشمندانه محله‌ مورد نظر هنگام بازدید از ملک

از مهم‌ترین قواعد خرید خانه هنگام بازدید ساختمان این است که ببینیم منزل مورد نظر اعم از آپارتمان یا خانه ویلایی در چه محله‌ای قرار دارد. در ادامه به چند مورد مهم هنگام بازدید از ملک اشاره خواهد شد. در نظر داشتن این موارد می‌توانند در یک انتخاب هوشمندانه موثر باشند. به این ترتیب می‌توانید خانه‌ ایده‌آل خود را با آگاهی بیشتری انتخاب کنید؛ پس پیش از هر اقدامی این متن را به دقت بخوانید.

۱- کوچه:

خانه ایده آل

هنگام بازدید از ملک بهتر است به کوچه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد دقت ویژه داشته باشید. ممکن است بعضی کوچه‌ها باریک باشند و در نتیجه عبور و مرور در آن دشوار شود. این موضوع به خصوص هنگام اسباب‌کشی می‌تواند اهمیت زیادی پیدا کند. به علاوه برخی کوچه‌ها بسیار پر رفت و آمد هستند. اگر ساختمان پزشکان یا رستورانی در آن کوچه‌ قرار داشته باشد احتمالا باید انتظار سر و صدای زیادی از آن کوچه داشته باشید.
همچنین ممکن است با خودروهایی مواجه شوید که جلو در ساختمان شما پارک خواهند کرد و برای خروج از خانه با مشکل مواجه شوید. در صورتی که فرد مهمان‌دوستی باشید، با انتخاب کوچه‌ی شلوغ، مهمانانتان با مشکل پارک ماشین روبه‌رو می‌شوند. بنابراین توجه به کوچه نیز جزو قواعد خرید خانه محسوب می‌شود.

2 . آرامش و آسایش:

خیابان پیاده مدار

توجه به میزان شلوغی خیابان، محله، کوچه و ساختمان هنگام بازدید از ملک بسیار مهم است. اگر شما فرد آرامی هستید و به دنبال جایی می‌گردید که پس از یک روز شلوغ بتوانید به آن بازگردید، حتما به این موارد توجه کنید. خیابان‌های مرکز شهر معمولا شلوغ‌ترین مناطق هستند.
گرچه دسترسی به سایر مناطق از مرکز شهر راحت‌تر است اما معمولا به دلیل شلوغی بیش از اندازه طرفدار کمتری دارد. همسایگی با مدارس، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های دولتی و مراکز تجاری، می‌تواند آرامش شما را تهدید کند.
همچنین، پیش از بازدید از ملک، به این نکته توجه کنید که تعداد واحد‌های زیاد در یک ساختمان، می‌تواند باعث شلوغی شود. اگر انتخاب شما، آپارتمان است، به تعداد واحدهای ساختمان به طور کلی و تعداد واحدهای هر طبقه دقت کنید.

3 . دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی:

حمل و نقل عمومی

 

برای بسیاری از افراد، دسترسی به ایستگاه‌های تاکسی، اتوبوس‌های شهری و حتی مترو اهمیت بالایی دارد. این مساله حتی ممکن است برای کسانی که از وسایل حمل و نقل شخصی استفاده نمی‌کنند، یک ضرورت قلمداد شود.
بعضی از مواقع ممکن است کسانی که خودروی شخصی دارند نیز، به هر دلیلی از جمله ترافیک، ترجیح دهند که با تاکسی، مترو یا اتوبوس رفت و آمد کنند. در هر صورت این قابلیت دسترسی می‌تواند یک امتیاز به حساب آید. بنابراین دقت به این موضوع حین بازدید از ملک مورد نظر، خالی از فایده نیست. دسترسی داشتن به ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی می‌تواند یک امتیاز مثبت برای ملک باشد.

4 . امکانات رفاهی:

کوچه

 

امکان دسترسی به امکانات رفاهی برای همه اهمیت دارد. اینکه مجبور نباشید برای هر خرید ساده‌ای سوار ماشین شوید یا مسافت زیادی را بپیمایید در بلندمدت تاثیر زیادی روی رضایت شما از محل زندگی‌تان خواهد داشت.
از همین رو، هنگام بازدید از ملک و در حال گذر از محله، دقت کنید که چند سوپرمارکت، میوه فروشی، نانوایی و مواردی از این دست در آن محله وجود دارد. همچنین برای برخی افراد وجود یک پارک در محله اهمیت دارد.
برای بعضی دیگر قابلیت دسترسی به درمانگاه‌ها مهم است. در واقع می‌بایست به نیازهای خود توجه کرده و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

بررسی وضعیت عمومی ساختمان هنگام بازدید از ملک

5- عرض ورودی ساختمان:

در ورودی

 

اگر برایتان مهم است، مبلمان، کتابخانه، کمد، یا یخچال ساید بای سایدتان به راحتی از ورودی ساختمان رد شود دقت کنید که عرض ورودی باید حداقل ۱۱۰ سانتی‌متر باشد. بهتر است که در ورودی ساختمون دو لنگه باشد. در هنگام بازدید ساختمان به عرض راهروها و سقف نیز دقت کنید و از قبل اندازه‌ی وسایل بزرگ خود را که قرار است وارد آن خانه کنید را داشته باشید.

هنگام بررسی خانه، اندازه‌ ورودی، سقف و راهروها را برای عبور لوازم منزل یادداشت کنید.

6- وضعیت واحدها در هر طبقه:

خانه چندواحدی

 

تعداد طبقات آپارتمان و نیز تعداد واحدهای هر طبقه اهمیت بسزایی دارد. تعداد واحدهای کمتر مساوی است با سر و صدا و خرابی کمتر و بهداشت محیطی بیشتر. به علاوه، معمولا آپارتمان‌هایی که در ورودی آن‌ها رو به یکدیگر باز می‌شود طرفدار کمتری دارد. همچنین فاصله‌ی واحدهای یک آپارتمان از هم و مناسب بودن مساحت هر طبقه نیز مهم است.

7- عرض راه‌پله‌ها:

راه پله

 

عرض راه‌پله‌ها جهت جابه‌جایی وسایل و اسباب‌کشی اهمیت زیادی دارد. در اکثر ساختمان‌ها، اجازه نمی‌دهند که وسایلتان را با آسانسور جابه‌جا کنید. گذشته از اینکه مشکل خراب شدن آسانسور مانعی جهت جابه‌جایی وسایل خواهد بود، ممکن است اندازه‌ی آسانسور نیز کوچک باشد یا حتی خراب شود. به همین دلیل، حین بازدید از ملک توجه کنید که عرض راه‌پله‌ها می‌بایست حداقل ۹۰ سانتی‌متر باشد. در این صورت می‌توانید وسایلتان را به راحتی جابه‌جا کنید و نگران اسباب‌کشی نباشید.

8- وضعیت ایمنی ساختمان:

استخوان بندی

 

اگر قصد خرید ملکی را داریم که کار ساخت آن کاملا تمام شده است، سخت می‌توان از وضعیت ایمنی ساختمان به طور کامل مطمئن شد. هنگام بازدید از ملک یک کارشناس خبره با خود به همراه ببرید تا بتواند اطلاعات ساخت را از مالک جویا شود. گزینه اصلی در این مرحله اعتماد کردن به مالک و بررسی ادعاهای او است. می‌توانید با بررسی نقشه ساختمان، بررسی کیفیت ساخت، ستون‌های واحد‌های مسکونی و ستون‌های پارکینگ از میزان ایمن بودن ساختمان در مقابل حوادثی مانند زلزله تا حدودی مطمئن شوید.

9. بهترین طبقات در آپارتمان:

خانه

 

معمولا طبقات اول و آخر بدترین طبقات و طبقات میانی برای زندگی بهتر هستند. در طبقه اول رفت و آمد بیشتر اتفاق می‌افتد و نیز امنیت پایین‌تری نسبت به سایر طبقات دارد. طبقه آخر نیز در برابر گرما و سرما آسیب‌پذیرتر است. همچنین به هر دلیلی اگر آسانسور مشکلی پیدا کند یا برق برود، ساکن طبقات بالا باید پله‌های زیادی را بگذراند تا به مقصد برسد.

نکات مربوط به داخل ساختمان مسکونی
10- آشپزخانه:

اشپزخانه

 

از آنجایی که خانم‌های خانه‌دار زمان زیادی را در آشپزخانه صرف می‌کنند، نورگیر بودن آشپزخانه سبب می‌شود احساس بهتری هنگام کار داشته باشند. حین بازدید از ملک حتما دقت کنید که اتصالات مربوط به سینک، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و پکیج یا آبگرمکن به درستی و در جای مناسبی تعبیه شده باشد تا زمان نصب این وسایل با مشکل مواجه نشوید.

11- سیستم سرمایش و گرمایش:

شومینه

 

حتما به صورت کامل سیستم سرمایشی و گرمایشی را هنگام بازدید از ملک برای خرید بررسی کنید. استفاده از سیستم‌های برقی در شهرهایی که تعرفه مصرفی برق کمی ندارند می‌توانند در ماه‌های بسیار گرم یا بسیار سرد جیب شما را به راحتی خالی کند. اگر ملک مورد نظر از کولر آبی یا بخاری استفاده می‌کند حتما از مناسب و باز بودن مجاری آن‌ها مطمئن شوید.

12- نورگیر بودن ملک:

نورگیری خانه

 

بودن نور طبیعی کافی درون یک خانه می‌تواند بسیار مفید باشد. نور طبیعی و روشنایی خانه هم بر روی خلق و روحیه افراد اثر مثبتی می‌گذارد و هم از نظر زیبایی شناسی و نیاز کمتر به مصرف برق می‌تواند مفید باشد. هنگام بازدید از ملک برای خرید یک بار در ظهر و یک بار در غروب از خانه بازدید کنید تا نورگیری آن را به خوبی تماشا کنید. بهترین نورگیری را ابتدا ملک‌های جنوبی و سپس ملک‌های شمالی دارند. می‌توانید در این باره از مالک یا مشاور املاک پرس و جو کنید.

13- کف‌پوش:

کف پوش

 

یکی از قسمت‌های مهم هر ملکی، جنس کف پوش استفاده شده در آن است. هر کف‌پوشی روش‌های شست و شو، مراقبت و ظاهر متفاوتی دارد. از مزایا و معایب جنس‌های مورد استفاده برای کف‌پوش مطلع شوید تا بتوانید با دید بازتری برای خرید خانه اقدام کنید.

14- بالکن:

بالکن

 

قسمت بالکن در آپارتمان‌ها می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. در صورتی که بالکن در کنار آشپزخانه باشد می‌تواند کمک بزرگی برای پخت و پز باشد و یا می‌تواند به محلی برای پرورش گل و گیاه تبدیل شود. بالکن گاهی می‌تواند نقش یک کمد یا انباری کوچک را نیز برای خانه شما بازی کند. پس هنگام بازدید ساختمان از محل و متراژ بالکن مطمئن شوید.

15- دیوارپوش‌ها:

انواع دیوارپوش

 

جنس، رنگ و کیفیت دیوار پوش یک خانه تاثیر زیادی بر افرادی که وارد آن ملک می‌شوند دارد. در حال حاضر دیوارپوش‌هایی که قابل شستشو نیستند محبوبیت زیادی ندارند و سختی زیادی برای مالک یک ساختمان دارند. از پیش از جزئیات جنس دیوارپوش مطمئن شوید تا مجبور بعد از خرید ملک مجددا برای تغییر دیوارپوش هزینه‌ای بپردازید.

 

رعایت نکات منطقی اولویت ما در انتخاب خانه مناسب است اما برخی نکاتی هم هستند که با توجه به آنها میتوانیم متوجه شویم چه خانه ای برای ما مناسب و مطلوب است و خانه ایده آل ما چه ویژگی هایی دارد.

طبیعی است که در زمان انتخاب خانه مناسب برای خودمان استرس این را داشته باشیم که مبادا تصمیم اشتباهی بگیریم. شاید برایمان پیش آمده باشد که که موردی را برای خرید یا اجاره آپارتمان انتخاب می‌کنیم اما حتی بعد از بستن قرارداد هم مطمئن نیستیم که آیا این خانه واقعاً مناسب ماست یا نه.

برای این که تردیدمان در انتخاب خانه مناسب کم شود و بتوانیم راحت‌تر تصمیم بگیریم، در وهله‌ی اول باید به نکات مهم در بازدید از خانه توجه کنیم. اگر خانه‌ی موردنظرمان با توجه به این نکات قابل قبول بود، می‌توانیم به سراغ احساسمان برویم و با کمک نکاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم تصمیم نهاییمان را بگیریم.

 

برای دیدن داخل خانه اشتیاق داریم

وقتی به بازدید اولیه از خانه می‌رویم و هنوز نمی‌دانیم که خانه‌ی موردنظرمان ساختمان سمت چپی است یا ساختمان سمت راستی، ناخودآگاه ممکن است حسمان نسبت به یکی از این ساختمان‌ها مثبت‌تر باشد و برای دیدن داخل آن کنجکاو شویم. اگر خانه‌ی موردنظر همان خانه‌ای بود که دلمان می‌خواست داخلش را ببینیم یعنی چیزی در رابطه با این خانه وجود دارد که حال ما را بهتر می‌کند. بنابراین خوب است این موضوع را در انتخابمان به یاد داشته باشیم.

خانه در همان لحظه‌ی ورود به دلمان می‌نشیند

از همان لحظه‌ای که وارد یک خانه می‌شویم می‌توانیم بفهمیم که آیا احساس گرما و آرامش را از این خانه دریافت می‌کنیم یا نه. بعد از آن باید از خودمان بپرسیم آیا این خانه حس راحتی را به ما منتقل می‌کند یا در آن معذبیم؟ آیا می‌توانیم به راحتی خودمان را در این خانه تصور کنیم یانه؟ آیا انرژی خانه به نظرمان خوب و مثبت است یا نه؟ به طور کلی نظر اولیه‌مان نسبت به یک خانه اهمیت زیادی دارد و در این مرحله می‌تواند به تصمیمان کمک زیادی بکند.

در اطراف سرویس بهداشتی احساس معذب بودن نداریم

گاهی وقت‌ها در زمان بازدید از خانه دلمان نمی‌خواهد از سرویس‌بهداشتی دیدن کنیم. در حقیقت آنقدر نسبت به فضای سرویس بهداشتی خانه احساس معذب بودن داریم که می‌خواهیم زودتر از اطراف آن دور شویم. اگر همچین حسی را نسبت به خانه‌ای داشتیم دقت کنیم که احتمالاً این خانه مناسب ما نیست. دلیل این موضوع این است که سرویس‌بهداشتی جز شخضی‌ترین قسمت‌های هر خانه به حساب می‌آید و میزان احساس راحتی ما نسبت به آن نشان‌دهنده‌ی میزان احساس راحتی ما نسبت به کل خانه است.

نسبت به خانه احساس تعلق و مالکیت می‌کنیم

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که در بازدید از خانه‌ای جای شما و مشاور املاک عوض می‌شود. منظورمان این است که گاهی اوقات آنقدر شیفته‌ی یک خانه‌ی بخصوص می‌شویم که نسبت به آن احساس تعلق و مالکیت پیدا می‌کنیم. تا جایی که حتی اگر مشاور املاک بخواهد از نقص‌ها و کمبودهای خانه بگوید دلمان نمی‌خواهد بشنویم چون نظرمان بیش از اندازه نسبت به آن خانه مثبت است. اگر چنین حسی را نسبت به خانه‌ای پیدا کردید آن را جدی بگیرید!

می‌توانیم وسایل خودمان را در فضای خانه تصور کنیم

اگر به محض این که وارد اتاق‌خواب خانه‌ای شدیم شروع کردیم به تصور کردن تخت‌خواب و میزآرایشمان در کنار دیوار بزرگ اتاق، به احتمال زیاد این همان خانه مناسب ماست! گذشته از شوخی، این که بتوانیم در زمان بازدید از خانه‌ای وسایلمان را در فضاهای مختلف آن تصور کنیم نشانه‌ی خوبی است و می‌توانیم در زمان انتخاب نهایی این موضوع را به عنوان یک امتیاز مثبت در نظر بگیریم.

خانه متناسب با نیازهای اساسی ماست

ممکن است خانه‌ای تمام فاکتورهای لیست ما در انتخاب خانه مناسب را نداشته باشد، اما نیازهای اولیه‌ی ما را بر طرف کند. مثلاً ممکن است خانه دارای اتاق‌هایی با تعداد کافی و اندازه‌ی مناسب باشد اما انباری نداشته باشد. در این زمان شاید ما به این نتیجه برسیم که در مقایسه با فضای مناسب خانه وجود انباری آنقدرها مهم نیست. یا اینکه شرایط این وجود داشته باشد که بتوانیم انباری واحد دیگری را اجاره کنیم. در هر صورت در نظر گرفتن این که بعضی اولویت‌ها در انتخاب خانه مناسب می‌توانند تغییر کنند یا حذف شوند، کمک زیادی به انتخاب ما می‌کند.

دیگر دلمان نمی‌خواهد جست‌وجو را ادامه دهیم و خانه‌های دیگر را ببینیم

اگر بعد از بازدید از خانه‌ی بخصوصی باقی خانه‌ها دیگر به چشممان نیامدند، نشانه این است که خانه مناسب خودمان را پیدا کردیم. گاهی اوقات بعد از بازدید از چندین خانه‌ی مختلف و نمره دادن به هر کدام از آن‌ها، خانه‌ای را می‌بینیم که اختلاف زیادی با خانه‌های قبلی دارد. مثلاً اگر قبلاً به خانه‌ی دیگری نمره‌ی ۸ داده بودیم، بعد از دیدن این خانه، دیگر نمره‌ی ۲ هم نمی‌توانیم به خانه‌ی قبلی بدهیم. در چنین شرایطی بهتر است فرصت را از دست ندهیم، چون مقایسه بین خانه‌ها یکی از بهترین راه‌ها برای گرفتن تصمیم نهایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *