Loading...

اخبار سایت

ضوابط ساخت و ساز ساختمان

ضوابط ساخت و ساز

هنگامی که قصد داریم ملکی را بسازیم ، ابتدا باید از مقررات ساخت و ساز به طور کامل آگاه شویم و مراجع نظارت بر این موارد را بشناسیم.

مقررات ساخت‎و‎ساز، همیشه دست و پاگیر سازندگان بوده است .امروزه با توجه به رشد سریع جمعیت در شهرها و نیاز افراد به مسکن، بیشتر از گذشته با ساخت و ساز املاک مواجه هستیم و همانطور که می بینید از قشر های مختلف با انگیزه‌های گوناگون و آگاهی های متفاوت ، علاقه‌ی زیادی به ساختن ملک اعم از ویلایی و مسکونی دارند حال آنکه در اکثر مواقع کمترین اطلاعاتی پیرامون مقررات ساخت و ساز ندارند بنابراین لازم دانسته شد در اینجا به ذکر چند مورد مختصر پیرامون مقررات ساخت و ساز بپردازیم:

 

 

گردش کار و صدور انواع پروانه چگونه است؟

پروانه ساختماني: مجوز قانوني اي كه از طرف شهرداري براي هرگونه ساخت و ساز براي صاحبان املاك صادر مي گردد.

تخريب و بازسازي : پروانه اي كه با تخريب بناي قديمي و احداث بناي جديد براساس طرح تفصيلي صادر مي گردد.

اضافه اشكوب : مجوز احداث طبقاتي برروي طبقات موجود (توسعه بنا در ارتفاع)

تبديل : مجوزي كه براي تبديل يك واحد مسكوني به دو واحد، تبديل واحد مسكوني به اداري و يا تبديل قسمتي از مسكوني به واحد تجاري و … صادر مي گردد.

تغييرات – تعميرات: پروانه اي كه منظور انجام تعميرات و تغييرات جزئي و كلي صادر گردد.

تمديد پروانه: در صورت منقضي شدن مهلت پروانه و يا عدم شروع عمليات ساختماني از طرف مالك، اعتبار پروانه تمديد و با همان مشخصات صادر خواهد شد.

تغيير نقشه : در صورت تقاضاي مالك و به شرط عدم شروع عمليات ساختماني نسبت به تغييرات يا جابجايي فضاها يا توسعه بناي پروانه هاي معتبر، پروانه تغيير نقشه صادر خواهد شد.

ابطال پروانه : در صورت تقاضاي مالك با اخذ اصل پروانه صادره و ابطال آن و پيوست به پرونده بصورت مكانيزه نيز پروانه باطل و تصوير به مراجع ذيربط اعلام مي گردد و با رعايت ضوابط و مقررات پرداختي هاي مالك عودت گردد.

تعويض مهندس ناظر يا مجري: در صورت درخواست مالك و با رعايت ضوابط و مقررات و موافقت ناظر و مجري و مراجع ذيصلاح و معرفي ناظر و مجري جديد مجوز فوق صادر مي گردد.

 

محل استقرار ساختمان در زمین

محل استقرار ساختمان در شرایط متعارف باید در قسمت شمالی زمین باشد، در موارد استثنایی مانند وجود درختان قطور و یا شرقی و غربی بودن زمین و نظایر آن موضوع با توجه به وضعیت استقرار ساختمان های مجاور در شورای معماری مطرح و تصمیم لازم اتخاذ می گردد.

 

نحوه احداث بنا در شرق،غرب و یا جنوب ملک:

چنانچه تراکم مجاز در ساختمانی به عللی به مقدار 100 درصد پر نشود یا مالک نخواهد تمام تراکم مجاز را در قسمت شمالی زمین بنا نماید، می تواند مابقی تراکم را در ضلع جنوبی، شرقی یا غربی و به صورت یک یا چند واحد مستقل یک طبقه احداث نماید، مشروط بر اینکه:

1.فضای حیاط باقیمانده کمتر از 40 درصد کل زمین نباشد.

2.ارتفاع واحد مذکور از پای کار تا لبه دست انداز بام به هیچ وجه از 3/5 متر تجاوز ننماید (ارتفاع از کف تا زیر سقف بیشتر از 2/70 نباشد).

3.چنانچه واحد موردنظر در برگذر قرار گیرد باعث جلوگیری از ورود ماشین به حیاط یا پارکینگ مربوطه نگردد.

4.از واحد موردنظر هرگونه استفاده تجاری به استثناء مواردی نظیر دفتر مهندسی و مطب و غیره که قانون شهرداری صریحا ذکر نموده است، ممنوع می باشد.

 

نحوه اقدام در خصوص باقیمانده املاک واقع در طرح های اجرایی شهرداری

چون از باقیمانده بعضی از املاک واقع در طرح های اجرایی شهرداری که به اداره کل املاک ابلاغ گردیده، به علت کمی متراژ در صورت رعایت ضابطه 60 درصد زیربنا به منظور ایجاد واحد مسکونی، مناسب نمی باشد، لذا برای اینگونه املاک و همچنین باقیمانده املاکی که مقدار جزء گذر را در قبال تسهیلات طبق ضوابط شهرداری واگذار می نماید، در صورتی که از 70 مترمربع بیشتر نباشد، با توجه به موقعیت ملک از جهت وضعیت ساختمانی و بناهای مجاور و ابعاد موجود زمین و موقعیت محل و با رعایت کامل قاعده لاضرر و مراعات حقوق مجاورین از 60 درصد تا 100 درصد پروانه ساختمانی صادر می گردد.

 

نحوه احداث بنا در املاک زیر 100 مترمربع

ممانعت از صدور پروانه ساختمانی برای زمین های کمتر از یکصد مترمربع در مواردی نافذ است که زمین های یک منطقه اکثرا به قطعات بزرگ تفکیک شده و احداث ساختمان در قطعات کوچک به زیبایی منطقه لطمه وارد آورد،ولی اگر به علت عرف، تفکیک، قسمت هایی از شهر به قطعات کوچک تفکیک شده صدور پروانه برای این قبیل پلاک ها بلامانع می باشد.
ضمن تاکید بر اجرای مفاد بند 1 صورت جلسه 287 شورای هماهنگی به اطلاع می رساند:
در مناطقی از شهر که قطعات قالب تفکیک، بزرگ بوده و احداث ساختمان در قطعات کوچک همجوار آن ها به زیبایی و بافت کالبدی شهر لطمه وارد خواهد نمود، لذا در این مناطق صدور پروانه ساختمانی برای قطعات کمتر از یکصد مترمربع (باقیمانده ملک پس از رعایت برهای اصلاحی) ممنوع اعلام می گردد.

در مناطقی که به علت عرف تفکیک، محدوده هایی از منطقه به قطعات کوچک تفکیک شده صدور پروانه  برای این قبیل املاک با نظر شورای معماری منطقه بلامانع است.

 

نحوه احداث بنا در املاک دارای اصلاحی

احداث ساختمان در املاکی که با طرح های تعریضی برخوردارند با رعایت 60 درصد طول و مساحت سند قبل از اصلاحی در باقیمانده زمین و درحد تراکم مجاز بلامانع می باشد و پیش آمدگی بیش از 60 درصد طول تحت زاویه 45 درجه، با رعایت طول 60 درصد مساحت سند (قبل از اصلاحی) به شرط واگذاری مقدار جزء گذر به شهرداری بلامانع است.

 

ماده 100 قانون شهرداري ها چه میگوید؟
مالكين اراضي واملاك واقع در محدوده شهر يا حريم آن بايد قبل از هر اقدام عمراني يا تفكيك اراضي و شروع ساختمان از شهرداري پروانه اخذ نمايند.
شهرداري مي تواند از عمليات ساختماني ساختمان هاي بدون پروانه يا مخالف مفاد پروانه، به وسيله مامورين خود اعم از آن كه ساختمان در زمين محصور يا غير محصور واقع باشد جلوگيري نمايد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *