Loading...

اخبار سایت

اصطلاحات رایج در بازار مسکن

اصطلاحات رایج در بازار مسکن

 

همه‌ی افراد در طول زندگی خود خواه ناخواه سر و کارشان به دفاتر املاک خواهد افتاد. به همین خاطر میزانی از آگاهی اولیه درباره‌ی اصطلاحات رایج بازار مسکن برای همه‌ی افراد ضروری است.

هنگامی که وارد یک دفتر املاک می شویم چه برای خرید مسکن و یا اجاره آن با کلماتی مواجه می شویم که ممکن است تا به حال آن را نشنیده باشیم وبرایمان تازگی داشته باشد، و یا اینکه بعضی اصطلاحات را شنیده باشیم اما درک درستی از معنای واقعی آن نداشته باشیم.

در این مقاله قصد داریم شما را با تعدادی از اصطلاحات رایج ملکی آشنا کنیم. تا بتوانیم قدمی هرچند کوچک برای آگاهی شما، در راستای خرید یا اجاره ملک برداشته باشیم.

 

ملک:

به کلیه اموال منقول و غیرمنقول مستقر در یک محدوده ملک گفته می شود که بطور کلی زمین ، ساختمان ، محصولات کشاورزی ،  منابع طبیعی ، مواد معدنی و…را تشکیل می دهد.اکثر اشخاص کلمه ملک را برای خانه و بنایی که درآن محدوده وجود دارد بکار می برند.

 

اجاره:

قراردادی است که بر اساس آن یک طرف معامله به نام مؤجر بخشی از مال یا دارایی خود را در ازای دریافت اجاره بها از طرف دیگر به نام مستأجر، در اختیار او قرار می‌دهد. اگرچه اجاره‌ بیشتر در بازار مسکن کاربرد دارد، اما اختصاصی به آن ندارد و برای اموال منقول مانند خودرو نیز به کار می‌رود. اگر شخصی به جای مسکن یا خودرو، نیروی کار خود را در اختیار دیگری قرار دهد و در مقابل آن اجرت دریافت کند، به او اجیر و به شخص اجاره‌کننده، مستأجر می‌گویند.

 

اظهارنامه:

متنی مکتوب است که بر اساس قانون تنظیم می‌شود و به موجب آن شخص نویسنده، تقاضای قانونی‌اش را در آن ثبت می‌کند و توسط مأمور قانون به طرف دیگر اعلام می‌شود. به عنوان مثال در بازار مسکن ممکن است مستأجر مبلغ اجاره مسکن را به مدت چند ماه پرداخت نکرده باشد؛ آنگاه شخص مؤجر حق دارد که با پر کردن اظهارنامه و ابلاغ آن به مستأجر، از او بخواهد تا نسبت به پرداخت معوقات اقدام کند.

 

اموال منقول و غیر منقول:

اموال منقول به اموال واشیائی گفته می شود که جابجا کردن آنان از محلی به محل دیگر امکانپذیر باشد بدون این که به خود مال و محل آن آسیبی وارد نشود.اما در مقابل اموال غیرمنقول به اموالی اطلاق می شود که امکان جابجایی آن وجود نداشته باشد یا در واقع قابل انتقال نباشد همانند زمین ، معدن و…

 

املاک و مستغلات :

املاک و مستغلات (REAL ESTATE) یا مشاوره املاک می نامند نوعی کسب وکار چندگانه است که در زمینه نوسازی ساختمان ها ، مشاوره در امور ملکی ، خرید  و فروش ملک ، رهن و اجاره مجموعه ساختمانی ، ساخت وساز ، پیمانکاری و…فعالیت دارند و دارای مجوز رسمی ، پروانه کسب ، کد رهگیری و شناسه صنفی هستند.

 

ملک ثبتی:

به املاکی گفته می شود که مشخصات صاحب ملک ، حدود و سوابق آن را در دفاتراملاک و ادارات ثبت ، مستند و موجود باشد.

 

سند مالکیت:

سند عبارت است از اطلاعات ثبت شده اعم از نوشتاری  ، شنیداری و دیداری که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ایجاد می شود و دارای ارزش نگهداری بالا می باشد.در کل سند برگه ، دفترچه یا نوشته ای است که مجری قانون برای مالک صادر می کند و مشخص کننده صاحب ملک و نشان دهنده حدود ،  نشانی و سوابق ملک بوده و رفع کننده دعوا درمحاکم قضایی می باشد.این را هم در نظر داشته باشید هرسندی نوشته است اما هر نوشته ای سند نیست.

 

سند مالکیت المثنی:

اگر سند مالکیت به دلایلی مفقود و بی اثر شود (غیر قابل خواندن) ، ادارات ثبت اسناد با درخواست مالک و بررسی سوابق ، سندی دیگر برای مالک صادر می کنند که با عنوان سند مالکیت المثنی شناخته می شود.

 

عرصه و اعیان:

منظور از عرصه زمین است و اعیان به بنا ، ساختمان  و هر آنچه که برروی زمین ساخته می شود گفته می شود (درمورد آپارتمان ها باید درمیزان سهم هریک از واحد ها از مساحت عرصه ، دقت بیشتری کرد.به عبارت ساده تر هرچه تعداد واحد های آپارتمان کمتر و میزان متراژ زمین بیشتر باشد ملک آپارتمان از ارزش بیشتری برخوردار است.)

 

ملک مجهول المالک:

درقانون ثبت براساس مواد ۱۳۹ و ۵۱ آئین نامه آن به املاکی گفته می شود که اگرچه ممکن است هنگام پلاک کوبی به نام اشخاصی هم ثبت شده باشد ، ولی مالک یا نماینده قانونی او و یا متصرفان آن درهنگام ثبت عمومی و تا پایان مهلت مقرر در ماده۱۲ قانون ثبت اصلاحی ۱۳۲۲ اظهار نامه ثبتی نسبت به ملک را تکمیل نکرده و درخواست ثبت عمومی ملک را نداده است. کسانی که این املاک را خریداری کرده اند و همچنان در تصرف دارند با ارائه مدارک خرید و رجوع به دفاتر توزیع اظهارنامه موجود در ادارات ثبت، برای رفع مجهولیت مالک اقدام می کنند.

 

ملک جاری:

به املاکی گفته می شود که هیچ گونه سابقه و پیشینه ثبتی در دفاتر املاک نداشته باشند و از این رو برای ثبت و صدور سند مالکیت برای املاک جاری زمانی امکان پذیر است که تحدید حدود(معین کردن حدود اربعه زمین مورد ثبتی)آنها انجام شده باشد.

 

ملک مشاع:

وقتی تمام یا قسمتی از ملکی در تصرف چند مالک و حق استفاده از آن سهم چند نفر باشد ، در سند مالکیت و رجوعات حقوقی با عنوان ملک مشاع شناخته می شود.به بیان ساده تر ملک مشاع به املاکی اطلاق میشود که بین دو یا چند نفر مشترک باشد به این وضعیت اشاعه نیز میگویند.(در فرهنگ لغت اشاعه به معنی انتشار سهم هریک از مالکان و صاحبان حق در تمام مال یا حق)

 

تفکیک ملک:

روندی است که در طی آن یک ملک به قطعات کوچک تر تفکیک و مالکیت آن بین یک یا چند نفر تقسیم می شود. در تفکیک مشاعات، سهم بخش های مشاع با دیگر مالکان آن مساوی و برابر است.به بیان دیگر تجزیه کردن مال غیر منقول به قطعات کوچکتر را گویند.

 

پایان کار:

هرگاه کار ساخت و ساز یک ساختمان به پایان برسد، شهرداری باید آن را تأیید کند. به گواهی تأیید شهرداری برای اتمام ساخت و ساز یک ساختمان، گواهی پایان کار گفته می‌شود. در بازار مسکن گواهی پایان کار یکی از گواهی‌های مهم محسوب می‌شود که هیچ ملکی بدون آن حق ثبت سند را ندارد. همچنین کاربری ملک در گواهی پایان کار تعیین می‌شود. برای أخذ گواهی پایان کار باید خلافی و عوارض مربوطه را پرداخت کرده باشید و در ساخت و ساز ملک هم کاملاً بر اساس ضوابط و مقررات اعلام شده از سوی شهرداری باشد.

 

ملک موروثی:

ملکی که مالک آن فوت کرده اما به عنوان ماترک به وارثان آن رسیده باشد یا به عبارتی هرگاه فردی که سند مالکیت بنام او صادر گردیده فوت نماید وارث یا وارثان او می‌توانند با ارائه مدارک زیر تقاضای صدور سند مالکیت کنند:

الف: تقاضای صدور سند مالکیت

ب: فرم گواهی حصر وراثت

ج: فرم 19 مالیاتی

د: اصل سند مالکیت مورث

از اداره ثبت محل وقوع ملک درخواست صدور سند مالکیت نمایید.

 

استعلام:

به روندی گفته می شود که طی آن درخواست سوابق و جریان ثبتی ملکی از اداره ثبت خواسته می شود. این استعلام ممکن است از سوی دفاتر ثبت اسناد رسمی و پیش از ثبت سند مورد معامله ، یا افراد ،  یا مراجع قضایی و دستگاه های اجرایی دیگر صورت گیرد.

چنانچه باز هم هنگام خرید یا فروش خود با سوالی مواجه شدید که در توضیحات بالا مکتوب نبود همکاران ما می توانند شما را در  این امر یاری کنند .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *